صفر تا صد کولر گازی های پرتابل+ راهنمای نصب آن

نوشته شده در 12 اردیبهشت 1403
کولر گازی پرتابل چیست؟ مزایا و معایب کولر گازی پرتابل

کولر گازی های پرتابل به کولر گازی های گفته می شود که کوچک هستند و می توان به آسانی آن ها را حمل کرد و عملکرد و قابلیت های فوق العاده ای دارند این کولر ها معمولا ویژگی اتصال به سقف یا دیوار یا پشت بام را ندارند و مانند یک جعبه ی کوچک قابل حمل و جابه جایی در گوشه ای از منزل قرار می گیرد.

این کولر گازی های پرتابل معمولا برای مناطق بسیار کوچک مانند یک اتاق کوچک یا یک مغازه ی جمع و جور مورد استفاده قرار می گیرد و قابلیت عملکرد خوبی در محیط های بزرگ را ندارد و صرفا برای مکان های کوچک ساخته شده اند.

این کولر گازی ها دارای قابلیت سرمایش و گرمایش هستند که برای تمامی فصول سال می توان از آن ها استفاده کنیم،کولر گازی های پرتابل برخلاف سایر کولر گازی ها که دارای دو یونیت داخلی و خارجی می باشند از یک یونیت ساخته شده اند و تمامی قطعات به کار رفته در درون همین یک یونیت می باشد.

چگونگی کارکرد در کولر گازی های پرتابل

اسپلیت های پرتابل بر خلاف سایر اسپلیت های یک نصب آسان و بدون دغدغه ای دارند که چون حالت ایستاده دارند معمولا راه اندازی آن ها کار سخت و دشواری نیست و کمپرسور درون همین یک یونیت قرار دارد و کمپرسور به کار رفته در این دستگاه ها دو عدد می باشد که یکی محصول انتقال جریان عوای سرد از دورن کمپرسور دستگاه به بیرون می باشد و این انتقال از بالا انجام می شود و کمپرسور دوم همین عمل را از قسمت پایین اسپیلت انجام می دهد.

دقت کنید که در محلی که قرار است این کولر گازی را نصب کنید حتما یک پنجره ای برای خروج هوای گرم و جلوگیری از آسیب احتمالی به دستگاه باشد.

برای به کار اندازی این دستگاه باید بعد از اتصال به پریز برق شلنگ های مخصوص تهویه را به بیرون هدایت کنید سپس کلید روشن شدن دستگاه را بفشارید.

کار کولر گازی ها گرفتن هوای گرم داخل فضا و گرفتن رطوبت آن و سرد کردن جریان هوا و پرتاب این هوای سرد به بیرون می باشد و رطوبت جذب شده به صورت قطره قطره به بیرون هدایت می شود.

آشنایی با انواع کولر گازی های پرتابل

1.کولر گازی های پرتابل تک لوله

این کولر گازی های پرتابل دارای یک لوله می باشد که رطوبت موجود و هوای گرم را به بیرون هدایت می کند برای این لوله باید یک خروجی چه از دیوار چه از پنجره درست کنیم که بتواند هوا را به بیرون هدایت کند این کولر گازی مورد استقبال بسیاری افراد قرار گرفته است اما قدر به سرد کردن محیطی بیشتر از یک اتاق نمی باشد و نباید اجازه دهیم هوای گرم از اتاق های دیگر و گوشه کنار ها وارد شود چون عملکرد این کولر گازی را کم می کند.

2.کولر گازی های پرتابل دو لوله

این دستگاه ها معمولا نصب سخت تری از کولر های تک لوله ای دارند و قیمت آن ها هم بیشتر است ولی عملکرد بهتری نسبت به کولر گازی های تک لول دارند و سبب می شوند هوای خنک دائما در اتاق در جریان باشد،این دولوله یکی هوای تازه را وارد کولر گازی می کند و دیگری هوای گرم را از کولر گازی خارج می کند.

شرایط مورد توجه هنگام خرید کولر گازی های پرتابل

اولین نکته مهم و اساسی در خرید کولرگازی این است که شما برای چه اندازه از فضا می خواهید کولرگازی تهیه کنید چرا که بیشتر کولر گازی ها باتوجه به اندازه  ی فضای مورد نظر شما ساخته شده است و برای هر اندازه از فضا یک سایز کولر گازی وجود دارد.

دومین نکته مد نظر بسیار افراد عملکرد کولر گازی می باشد که شما از این محصولی که می خرید انتظار چه جور عملکردی را خواهید داشت.

همچنین بسیاری از شرایط دیگر مانند قدرتBTU در کولر گازی ها ،میزان سرو صدایی ایجاد شده توسط یک کولر گازی، و اینکه می خواهید کولر گازی شما ساکن باشد یا قابل حمل و یا نوع کنترل ان و در نهایت نکته ی مورد اهمیت چگونگی شرایط آب و هوایی می باشد که با توجه به هر نوع آب و هوایی کولر مناسب همان منطقه ساخته و طراحی شده است.

ویژگی های کولر گازی های پرتابل

مزایای کولر گازی پرتابل

 • کولر گازی های پرتابل دارای مزایای بسیاری می باشند که ازجمله آن می توان به کوچک بودن دستگاه اشاره کرد که این جمع و جور بودن دستگاه و کوچک بودن آن سبب می شود که ما به راحتی این دستگاه را بتوانیم جابجا و حمل کنیم و هیچ گونه نگرانی بابت حجم و ابعاد بزرگ این محصول و در نتیجه سنگین بودن آن و عدم جابه جایی این محصول نداشته باشیم.
 • کولر گازی های پرتاب چون کوچک هستند و در آن موتور سنگینی به کار نرفته است،قیمت بسیار بالایی ندارد و همهی افراد می توانند آن را تهیه کنند و نسبت به سایر کولر گازی ها از قیمت بسیار مناسبی برخوردار است.
 • این کولر دارای نصبی بسیار آسان است و فقط کافی است که بعد از اتصال این دستگاه به پریز برق دکمه ی روشن شدن آن را بزنیم و لوله های موجود در این کولر گازی را به بیرون هدایت کنیم تا رطوبت موجود که به صورت قطره ی آب است به بیرون هدایت شود و دیگر هیچگونه فرمول پیچیده ای مانند کولر گازی های دیواری که یونیت داخلی باید در داخل و یونیت خارجی باید در بیرون نصب شود،ندارد چرا که کل محصول از یک یونیت تشکیل شده است.
 • این کولر گازی یک کولر گازی کوچک و جمع و جور است که در هر جایی که پنجره یا منافذ برای هدایت کردن لوله های آن به بیرون باشد قابلیت نصب دارد و فضای خیلی کمی را اشغال می کند.
 • درست است که این کولر گازی ها برای فضای بزرگ مناسب نیستند اما در محیطی به فضای 30 متر کارکرد عالی و خوبی را از خود نشان می دهند و می توانند به خوبی هوای همان منطقه را تهویه کنند و محیطی دلپذیر را به جا بگذارند.
 • این کولر گازی ها دارای قالبت عملکردی سرمایشی و گرمایشی با یکدیگر می باشد که با خرید آن دیگر نیازی نیست که نگران سرمای سوزناک زمستان باشیم چرا که مانند یک هیتر به گرم کردن محیط مورد نظر می پردازد و برای فصل تابستان هم با قابلیت خنک کنندگی که دارد بسیار مناسب است در واقع از کولر گازی های پرتابل به عنوان وسیله ی سرمایشی و گرمایشی برای تمامی فصول سال استفاده می کنند.
 • این کولر گازی ها دارای فیلتر هایی می باشد که ممکن است این فیلتر ها در بعضی مواقع دچار گرفتگی و گرد و غبار شوند که با توجه به قابلیت قابل شست و شو بودن این فیلتر ها می توان با یک شست و شوی ساده این فیلتر هارا تمیز کنیم و در نتیجه بعد از آن جریان هوا به صورت تمیزتر در جریان خواهد بود.
 • یکی دیگر از مزایای این کولر گازی ها این است که برای مناطق شرجی بسیار مفید است چون رطوبت موجود در هوا را به خوبی می گیرد و هوای بدون رطوبت را به محیط پس می دهد.

معایب کولر گازی های پرتابل:

 • کولر گازی های پرتابل به دلیل تک یونیت بودن آن و وجود کمپرسور درون همین یونیت ممکن است صداهای تولید کند که برای بعضی از افراد آزاردهنده است و یکی دیگر از معایب دیگر این کولر گازی های فضای محدودی است که تحت پوشش قرار می دهد و در واقع اکثر افراد می دانند که این کولر گازی ها مناسب فضای کوچک می باشد.
 • از جمله معایب دیگر این کولر گازی این است که در هنگام نصب آن اگر در محیط مورد نظر پنجره نباشد برای عبور لوله ها و هوادهی به این محصول باید بر روی دیوار سوراخ ها و منافذی را ایجاد کنیم.و همچنین مصرف برق این کولر گازی با ولتاژ برقی 15 یا 20 می باشد.
 • موتور این کولر گازی به دلیل پایین بودن قدرت آن برای فضاهای  بالای 30 متر ممکن است عملکرد خوبی نشان ندهد هم چنین در مکان هایی که ممکن است هوا از قسمت های دیگر به محل مورد نظر برسد پس بهتر است از این کولر گازی ها برای مناطق کوچک و سوئیت ها و مغازه ها کوچک استفاده شود.

معرفی چند مدل از بهترین کولر گازی های پرتابل

سوالات متداول
این کولر گازی ها مزیت های فراوانی دارند که کوچک بودن و قابل حمل بودن این کولر گازی ها جز یکی از مهم ترین مزیت های آن به حساب می آید.
نصب این کولر گازی ها بسیار آسان است و فقط باید در جایی باشد که یک منافذ یا یک پنجره ی کوچکی باشد
جستجو
آخرین مقالات