مزایا و معایب کولر گازی پنجره ای و پرتابل چیست؟

نوشته شده در 08 بهمن 1401
مزایا و معایب کولر گازی پنجره ای و پرتابل چیست؟

بهتر است بدانید کولر های گازی دارای انواع گوناگونی است که هریک از این نوع کولر ها دارای کارایی خاصی می باشند. ما در این مقاله می خواهیم به بررسی کولر گازی پنجره ای و پرتابل بپردازیم. با آگاهی نسبت به عملکرد هر یک از انواع کولر های گازی می توانید بر اساس نیاز خود هر یک از آن ها را که لازم است خریداری نمایید و از قابلیت‌های آن ها بهره مند گردید.

کولر گازی پنجره ای

یکی از انواع کولر های گازی که همواره در بازار وجود دارد کولر گازی پنجره ای می باشد. در حقیقت این نوع کولر یکی از ساده ترین انواع کولر گازی به شمار می رود و به طور معمول طراحی آن به شکل یک تکه است؛ به عبارت دیگر پنل و کمپرسور با یکدیگر فعالیت می کنند. یکی از دلایلی که برخی از افراد سعی می کند کولر گازی پنجره ای را خریداری کنند طراحی کوچک این محصول می باشد و غالباً آن را بر روی پنجره مکان مورد نظر نصب می کنند. همانطور که از نامش بر می‌آید به خاطر نصب این نوع کولر گازی بر روی پنجره توانسته این نام را از آن خود سازد.

درحقیقت کولر گازی پنجره ای بخشی از آن درون منزل و بخشی دیگر خارج از منزل واقع می شود، بنابراین نصب این نوع کولر بسیار راحت بوده و قابلیت جایگیری بر روی پنجره را دارد. توجه داشته باشید زمانی که می خواهید کولر گازی پنجره ای را خریداری نمایید بایستی حتما نسبت به مساحت مکان مورد نظر و سایز پنجره ای که قرار است کولر را در آن قسمت نصب کنید بدانید. به طور معمول بیشترین استفاده از کولرهای پنجره ای برای اماکنی است که متراژ آن ها تقریباً ۵۰ متری است به عنوان مثال اتاقک های نگهبانی یکی از گزینه هایی است که می توان از کولر گازی پنجره ای استفاده نماید.

زمانی که شما برای خرید کولر گازی پنجره ای وارد بازار می شوید مطمئنا ظرفیت های گوناگونی از این مدل مشاهده می کنید پس بهتر است بدانید کولر گازی پنجره ای غالباً دارای ظرفیت ۹۰۰۰ تا ۲۴۰۰۰ می باشد که هر یک از شما بر اساس مساحت مکان مورد نظر قادر به انتخاب ظرفیت مناسب برای آن محل هستید؛ بنابراین کولر گازی پنجره ای از سوی کمپانی های بی شماری در مدل های مختلف با کیفیت های عالی و برند تولید شده و سپس روانه بازار می گردد. شما باید با توجه به نیاز خود کولر گازی پنجره ای را انتخاب کنید که متناسب با آن محیط باشد.

کولر گازی پنجره ای چیست

همچنین بخوانید : معرفی 5 برند پرفروش کولر گازی

عملکرد کولر گازی پنجره ای همانند سایر کولرهای گازی بوده و گاز مصرفی آن R410 و یا R22 می باشد که هدف اصلی آن ها خنک نمودن مکان مورد نظر است. برخی از کولر های گازی هم از حالت گرمایش و هم از حالت سرمایش برخوردار می باشند، به همین خاطر است که می توان از این نوع کولر ها برای همه فصل های سال استفاده نمود و با توجه به سردی یا گرمی هوا از قابلیت گرمایش و سرمایش کولر گازی استفاده نمود. از مهمترین اجزای تشکیل دهنده کولر گازی پنجره ای می توان به کمپرسور، موتور، کندانسور، اواپراتور، فن پرو پلر، فن دمنده، کویل برودتی و ... اشاره نمود. تمامی این قطعات به شکل یکپارچه در کنار یکدیگر قرار گرفته اند و به فرایند خنک سازی محیط کمک شایانی می کنند.

مهمترین دلایل یخ زدگی کولر گازی پنجره ای

فن بلوور که معمولاً در کولر گازی قرار دارد منجر به جذب هوای گرم به درون پنل می گردد و همزمان از طریق ارتباط گرفتن با کویل های اپراتور دچار سردی می شود و در نهایت هوای خنک به درون اتاق مجدد برمیگردد اگر فن بلوور قادر به تخلیه هوای سرد بر روی بخش های از کل داخلی نگردد بنابراین پنل داخلی ممکن است دچار یخ زدگی شود به طور کلی عوامل متعددی وجود دارد که سبب می گردد تا هوای سرد به طور صحیح خالی نشود عملکرد کولر گازی پنجره ای را با اختلال مواجه کند از مهمترین آن می‌توان به سوختن و یا خرابی موتور فن کولر گازی عدم نظافت فیلتر های هوای کولر گازی و وجود آلودگی های موجود در آن خرابی فن بلوور اشاره نمود پس میتوان نتیجه گرفت که کولر گازی پنجره ای هنگامی که در حال فعالیت است امکان دارد با توجه به عواملی که بیان کردیم دچار یخ زدگی شود از بهتر است به منظور رفع این مشکل از افراد باتجربه و متخصص کمک بگیرید چرا که اگر دانش کافی و یا ابزار آلات مخصوص این کار را نداشته باشید نمی توانید خودسرانه به رفع این مشکل بپردازید اگر خودتان قصد انجام چنین کاری را داشته باشید ممکن است هزینه های جانبی دیگری برای رفع مشکل بصورت خودسرانه برای شما به وجود آید.

مهم ترین دلیل یخ زدگی کولر گازی پنجره ای

همچنین بخوانید : عیب یابی کولر گازی

مزایا و معایب استفاده از کولر گازی پنجره ای

در نظر داشته باشید که کولر گازی پنجره ای به عنوان یکی از کولر هایی که دارای طراحی بسیار ساده و کوچک است قابلیت جابه‌جایی، حمل و نقل آسان و نصب بسیار راحتی دارد، به گونه‌ای که در برخی از موارد بدون اینکه تخصص زیادی در نصب کولر گازی داشته باشید قادر به نصب کولر گازی پنجره ای هستید. همانگونه که گفتیم این نوع کولر را به راحتی می توان نصب نمود.

یکی دیگر از مزایای استفاده از کولر گازی پنجره ای هزینه‌های تقریباً پایین آن می باشد. شما به آسانی می توانید به این نوع کولر دستیابی داشته باشید. در برخی از موارد در صورت استفاده صحیح از این محصول می توانید دستگاه خود را به عنوان کالای دست دوم به فروش برسانید. با توجه به این که جای کمی می گیرد و هزینه آن پایین تر از سایر کولرهای گازی است و نگهداری از آن هم راحت تر است تعداد زیادی از افراد سعی می کنند تا این نوع کولر گازی را خریداری کنند.

از جمله قابلیت های منحصر به فرد این نوع کولر گازی می توان به بهره وری در میزان انرژی و برق مصرفی اشاره نمود. در واقع با عملکرد بالا میزان انرژی اندکی را نیاز دارد تا فعالیت خود را انجام دهد، بنابراین این نوع کولر گازی را می توان مقرون به صرفه نیز معرفی نمود.

مزایا و معایب استفاده از کولر گازی پنجره ای

همچنین بخوانید : چه نوع کولر گازی بخرم؟

کولر گازی پرتابل

یکی از انواع کولر های گازی که به راحتی قابلیت حمل آسان را دارد و همچنین می توان در فصل گرما و سرما آن را مورد استفاده قرار داد کولر گازی پرتابل می باشد. افراد بی شماری برای منازلی که متراژ آن ها کوچک است سعی می‌کنند از کولر گازی پرتابل استفاده کنند. به طور کلی این نوع کولر گازی به حالت ایستاده بوده و همه قطعات مورد نیاز در آن درون یک یونیت واقع شده است. کولر گازی پرتابل که به حالت ایستاده است دارای بخش خارجی نبوده و اواپراتور و کندانسور این دستگاه درون خودش جای گرفته است. سایز های مختلفی از کولر گازی پرتابل در بازار وجود دارد که شما با توجه به نیاز خود و متراژ محل مورد نظر می توانید یکی از این سایز ها را انتخاب نمایید؛ به عنوان مثال سایز بزرگ کولر گازی پرتابل به منظور گرم و یا سرد نمودن اماکنی مورد استفاده قرار می‌ گیرد که دارای وسعت زیادی است به عنوان مثال مراکز عمومی همچون اداره ها، مساجد، رستوران ها و غیره می توانند از کولر گازی پرتابل با سایز بزرگ استفاده نمایند.

کولر گازی که سایز آن متوسط است معمولاً برای محیط هایی همچون هال یا پذیرایی گزینه مناسبی به نظر می آید، اما کولر های گازی پرتابل سایز کوچک برای محیط هایی که دارای متراژ کمی است مورد استفاده قرار می گیرد. بهتر است از کولر گازی پرتابل با سایز کوچک برای اماکنی که بیش از ۳۰ متر وسعت دارند استفاده نکنید زیرا ممکن است عملکردی که انتظار آن را دارید مشاهده نکنید.

کولر گازی پرتابل

همچنین بخوانید : بهترین کولر گازی برای تهران

مزایا و معایب استفاده از کولر گازی پرتابل

با توجه به استفاده زیاد از کولر گازی پرتابل در میان کاربران می توان نتیجه گرفت مزایای بسیار زیاد این نوع کولر باعث این محبوبیت شده است. در اینجا می خواهیم برخی از مزایا و معایب استفاده از کولر گازی پرتابل را برای شما بیان کنیم.

- کولر گازی پرتابل با توجه به اینکه به راحتی قابل نصب است بنابراین خودتان می توانید به نصب این دستگاه در محل مورد نظر بپردازید.

- با توجه به اینکه کولر گازی پرتابل یونیت خارجی ندارد بنابراین به لحاظ ابعاد و اندازه وسیله جمع و جوری می باشد به همین خاطر میزان فضای اندکی را درون منزل اشغال خواهد کرد.

- معمولاً این نوع کولر را می توان با ظرفیت هایی همچون ۱۲۰۰۰ و ۱۵۰۰۰ در بازار پیدا نمود.

- به طور کلی کولر گازی پرتابل را آن دسته از افرادی که مستاجر بوده و می خواهند کولر گازی را مورد استفاده قرار دارند گزینه بهتری می باشد چرا که این محصول از قابلیت حمل آسان برخوردار است. در بعضی از مدل های کولر گازی پرتابل مشاهده شده که پایه‌های آن چرخدار بوده و شما به راحتی می‌توانید آن را از مکانی به مکان دیگر انتقال دهید.

- در نظر داشته باشید که کولر گازی پرتابل قابلیت خنک سازی یک فضای کوچک و تقریباً ۴۰ متری را دارا است.

- فیلتر هایی که در کولر گازی پرتابل وجود دارند به راحتی در بازار موجود بوده و شما می توانید پس از هر بار کثیفی آن را بشویید و تا چندین بار قابلیت استفاده را دارند بنابراین می‌توان نتیجه گرفت فیلتر های هوای موجود در کولر گازی پرتابل یکبار مصرف نیست.

- بهتر است بدانید کولر گازی پرتابل از قابلیت کنترل از راه دور نیز برخوردار می باشد. بعضی از مدل های این دستگاه سیستم کنترل زمان دارند و با استفاده از این قابلیت شما می توانید در بازه‌های زمانی معین به خاموش و روشن کردن کولر بپردازید.

- کولر گازی پرتابل به منظور خرید نیاز به پرداخت هزینه هنگفتی ندارد، بنابراین نسبت به برخی از کولر های گازی موجود در بازار نیازمند هزینه کمتری می باشد؛ در مقابل میزان برق و انرژی که این نوع کولر مصرف می کند نیز پایین تر است.

- یکی از مزایای مهمی که این نوع کولر گازی دارد و باعث شده که بسیاری از افراد ساکن شهرهایی با آب و هوای معتدل آن را انتخاب کنند کاهش میزان رطوبت یک محیط می باشد، بنابراین برای مناطقی که رطوبت زیادی دارند بهترین گزینه استفاده از کولر گازی پرتابل می باشد.

با توجه به بیان مزایای کولر گازی بهتر است نسبت به معایب آن هم یکسری اطلاعاتی داشته باشید مهمترین این معایب به شرح زیر است:

- کولر گازی پرتابل زمانی که در یک مکان قرار داده می شود به یک سوراخ و یا پنجره میاد دارد تا هوای گرمی که از منزل می گیرد را به بیرون هدایت کند علاوه بر آن نیازمند یک لوله پلاستیکی نیز خواهد بود تا به واسطه آن بتواند گرما یه موجود را به خارج از محیط منتقل سازد این مسئله ممکن است غذای منزل را اندکی نامناسب نشان دهد

- با توجه به اینکه کمپرسور کولر گازی پرتابل داخل آن قرار گرفته است ممکن است صدای زیادی را از خود تولید نماید، اگرچه بسیاری از کمپانی های سازنده کولر گازی پرتابل تلاش کرده‌اند با به کارگیری عایق صدا و برخی از تجهیزات پیشرفته و مدرن دیگر تا حد زیادی سر و صدای این دستگاه را کاهش دهند اما ممکن است برای برخی از افراد همین صدای اندک هم آزار دهنده باشد.

- به طور معمول از کولر گازی پرتابل با توجه به قدرت کمی که دارد در متراژ های بالا نمی توان آن را مورد استفاده قرار داد بنابراین برای محیط هایی با مساحت کم و یا سوئیت ها می توان از این کولر گازی استفاده نمود؛ لذا برای اماکنی با وسعت بیشتر باید مدل های بزرگ و یا متوسط را در نظر گرفت.

- اگرچه کولر گازی پرتابل با توجه به قابلیت حمل آسان و جابجایی راحتی که دارند از سوی برخی از افراد مورد توجه قرار گرفته اما به خاطر اینکه درون منزل جای می گیرد و نیازمند یک محیط مشخص شده است بنابراین بخشی از مکان مورد نظر هر چند کوچک باز هم جای گیر است و این مسئله ممکن است از سوی برخی افراد مورد پسند واقع نشود.

سخن پایانی در کولر گازی پنجره ای و پرتابل

ما در این مقاله تلاش کردیم تا در رابطه با کولر گازی پنجره ای و کولر گازی پرتابل صحبت کنیم. در رابطه با این کولرهای گازی اطلاعاتی را در اختیار کاربران قرار دادیم. توجه داشته باشید که کولر های گازی با توجه به نوع نگهداری و سرویس کاری های دوره ای عملکرد و راندمان خود را نشان می دهد، بنابراین اگر می‌ خواهید کولرگازی شما با هر مدل و برندی که خریداری کرده‌اید فعالیت و عملکرد منحصر به فردی داشته باشد بایستی به مراقبت و سرویس کاری آن ها اهمیت ویژه ای قائل شوید؛ بنابراین کولر گازی پرتابل و کولر گازی پنجره ای نیز با توجه به فرایند خنک سازی مکان مورد نظر برای عملکرد بهتر نیاز به نظافت و سرویس کاری دارند. با انجام چنین کاری تا حد زیادی از پرداخت هزینه برای تعمیر و سایر هزینه های جانبی جلوگیری نموده اید. در مقابل دستگاه شما به طور قابل توجهی راندمان و عملکرد آن رو به بهبودی خواهد بود و این درست همان چیزی است که شما انتظار آن را دارید.

 

سوالات متداول
ساده ترین نوع کولر گازی هست ، به این صورت که پنل و موتور با هم ادغام شده اند
این نوع کولر گازی از دو بخش تشکیل نشده هست ، و قسمت خارجی ندارد
جستجو
آخرین مقالات