علت بوی بد کولر گازی چیست و روش برطرف کردن آن

نوشته شده در 07 آذر 1401
علت بوی بد کولر گازی و روش برطرف کردن آن

کولر گازی می تواند محیط منزل را قطع کند و دمای قابل قبول را برای محل سکونت ما ایجاد کند تا رفاه و آسایش بهتری داشته باشیم. این کولر های گازی می تواند محل سکونت را پاک و تمیز نگه دارد. اما در برخی موارد متاسفانه دچار بوی بدی می شود که آسایش را از شما گرفته و شرایط ناخوشایندی را ایجاد می کند. بوی بد کولر می تواند فضای منزل را آلوده کند و انواع بیماری ها را ایجاد کند و شما نتوانید از این بیماری ها رهایی یابید.

 

عواملی که باعث می‌شوند بوی محل سکونت شما نامطبوع باشد، می تواند از غذای شبانه شما، حیواناتی که در منزل شما مرده اند یا لباس مرطوب باشد. این موارد ممکن است در اطراف حیاط شما یا سایر قسمتهای محل سکونت باشد. به دلیل اینکه گردش هوا در کولر گازی از بیرون محل سکونت میباشد، این بوها نیز ممکن است در جریان این گردش هوا وارد منزل شوند و شرایط ناخوشایندی را برای شما ایجاد کنند.

 

برای اینکه بهترین نتیجه را از کولر گازی داشته باشیم و از شر این بوهای بد در امان باشیم، باید اطراف کولر گازی به صورت کامل تمیز باشد و در سرویس های دوره ای به رفع هر نوع آلودگی اطراف کولر به صورت کامل پرداخته شود.

 

در ادامه برخی از موارد تاثیر گذار که باعث میشوند، بوی بد کولر گازی از بین برود اشاره میکنیم. این موارد عبارتند از:

 

تمیز کردن دوره های فیلتر های گرد و غبار

 

در فرآیند گردش هوای منزل و کولر گازی فیلترها گرد و غبار را به خود جذب خواهند کرد.

همین امر منجر می‌شود که به مرور زمان بوی ناخوشایندی و از خود ساطع کند. به همین دلیل این فیلتر ها یا باید تعویض شوند یا اگر قابل شستشو می باشند به صورت کامل شسته شوند و پس از نظافت آنها در مکان خود قرار داده شوند. در چنین حالی بوی بد از کولر گازی ساطع نمیشود.

 

تمیز کردن فیلترها برای جلوگیری از بوی بد

 

تخلیه مخزن مسیر درین

 

رطوبت جذب شده توسط کولر گازی به یک که سینی زیر کولر گازی تعبیه شده است انتقال داده می شود. این سینی با توجه به تاریک بودن محیط آن و سرد بودن آن مکان، شرایط بسیار مناسبی برای تولید هر گونه قارچ می باشد. این قارچ ها می توانند در کنار اینکه بوی ناخوشایندی را به محل سکونت شما وارد کنند، باعث خراب شدن کولر گازی و همچنین پایین آوردن راندمان آن شوند. توصیه می شود به صورت دوره‌ای این مخزن یا سینی کولر گازی را تمیز کنید.

 

تمیز کردن اواپراتور کولر گازی

 

پنل داخلی کولر گازی با توجه به اواپراتور و فرآیندی که ایجاد می‌کند، بهترین شرایط را برای جذب گرد و غبار دارد. این فرایند می‌تواند در ایجاد بوی بد برای محل سکونت شما تاثیر زیادی داشته باشد. تمیز کردن این اواپراتور میتواند دلیلی بر خوشبو کردن هوا و پاک بودن محل سکونت شما باشد.

 

در صورتی که کولر گازی شما بوی بدی از خود ساطع کرد و شما نکاتی که در بالا ذکر شد را رعایت نکردید، اتفاقات متعددی برای سلامتی شما و کولرگازی اتفاق می‌افتد.

 

تمیز کردن آواپراتور کولر گازی

همچنین بخوانید : تفاوت کولر گازی با کولر آبی

اتفاقی همچون:

 

اولین اتفاقی که می‌افتد این است که انواع بوهای بد که در اطراف کولر گازی وجود دارند، به داخل محل سکونت شما انتقال داده می‌شوند و شرایط ناخوشایندی را برای شما ایجاد می کنند. در کنار این موارد باعث بروز انواع بیماری ها برای شما خواهند شد.

 

در چنین شرایطی که بوی بد و انواع بیماری ها به محل سکونت شما وارد می شود، احتمال اینکه انواع آلرژی ها را بگیرید و سلامتی شما به خطر بیفتد نیز بسیار زیاد است.

 

کولر گازی وظیفه پاک و تمیز کردن محل سکونت یا محل کار شما را دارد. در صورتی که این کولر گازی بوی بد را از خود ساطع کند، باعث میشود باکتری های موجود در هوا زیاد شوند و همین امر باعث ایجاد آلرژی و انواع بیماری های باکتریایی خواهد شد.

 

فیلترها و اواپراتور فرایند بالا بردن راندمان کولر گازی را انجام می‌دهند. در صورتی که کولر گازی از خود بوی بد ساطع کند، یعنی اواپراتور و فیلترها دچار مشکل شده‌اند. همین امر باعث می‌شود جریان هوا کاهش پیدا کند و راندمان کولر گازی کم شود و یکی از دلایلی خواهد شد که کولر گازی بوی بدی ساطع میکند.

 

در طی این فرآیند بازدهی کولر گازی در حد زیادی کاهش پیدا می کند. به نحوی که سرویس دهی کولر گازی می بایست در بازه های زمانی بسیار کم انجام شود. در کنار این که هزینه‌ های سرویس‌ دهی کولر گازی بالا می‌رود، هزینه برق شما نیز افزایش پیدا می‌کند. در چنین شرایطی استفاده از کولر گازی اصلا مقرون به صرفه نیست و باید یک تعمیر اساسی انجام دهید. در کنار این موارد: اگر سرویس کردن کولر گازی را نادیده بگیرید، طول عمر کولر گازی شما بسیار پایین می‌آید و مجبور به تعویض انواع قطعات کولر گازی یا حتی تعویض خود کولر گازی میشوید. پس حتماً نکاتی که در بالا ذکر شد را رعایت کنید و به همه آنها به صورت کامل رسیدگی کنید تا بالاترین راندمان کولر گازی و تمیزترین محیط را تجربه کنید.

 

شایع ترین مواردی که می تواند باعث بوی بد کولر گازی شود

 

تمام مواردی که در بالا گفته شد، همگی برای از بین بردن بوی بد کولر گازی توصیه می شود و رعایت آنها می تواند در سلامت محیط منزل شما بهترین کاربرد داشته باشد. اما شایع ترین موضوعی که میتواند باعث بوی بد از کولر گازی شود و به گفته کارشناسان ۹۰ درصد مشکل و ایجاد بوی بد را شامل میشود را در ادامه توضیح خواهیم داد:

 

برطرف کردن این مشکل می بایست حتما توسط متخصصین و افراد مجرب شرکت ما انجام شود تا تمام مشکلات آن به خوبی برطرف شود.

 

این مشکل بدین صورت است که: هوای سرد کولر گازی در اواپراتور قرار می گیرد و تمام سرما سازی و خنک کردن محیط منزل شما به کمک این اواپراتور انجام می‌شود. در طی فرآیند خنک‌ سازی لایه برفی بر روی لوله های اواپراتور قرار می‌گیرد و باعث می شود که هوای اتاق خنک شود.

همچنین بخوانید : تشخیص کولر گازی اصل

 

در چنین شرایطی که این لایه برف مانند بر روی لوله های اپراتور قرار بگیرد، شما بوی بدی را احساس نمی کنید. ولی از آنجایی که کولر های گازی دارای تایمر می باشند و اگر محیط منزل شما به سرمای مورد نظر برسد، خاموش یا دور آنها کم شود. در این شرایط باعث می شود که آن لایه یخ آب شود. همچنین اگر عملکرد کولر گازی دچار اختلال شود و این یخ ها ذوب شوند باعث میشود بوی نامطبوعی از این لوله ها عبور کند که باعث احساس ناخوشایندی برای شما خواهد شد.

 

نشتی لوله های گاز در کولر گازی برای بوی بد

 

برخی از مواردی که به این موضوع ارتباط دارند و باعث می شود که از این ناحیه بوی بد خارج شود عبارتند از: نشتی لوله های کولر گازی، کمبود گاز و یا روشن نشدن کمپرسور.

هر کدام از این موارد را می بایست متخصصین و افرادی که در این زمینه تخصص کافی را دارند برطرف کنند. برای اینکه به صورت دوره‌ ای به این مشکل برنخورید، سرویس کردن بهترین راهکار میباشد. در طی سرویس‌ های دوره‌ ای تمام مواردی که نیاز به تعمیر یا تعویض دارند را به خوبی برطرف می‌کنیم و شما به هیچ عنوان این بوی بد را احساس نخواهید کرد. در صورتی که به این موارد رسیدگی نکنید، در کنار این که بار مالی زیادی برای شما ایجاد می‌شود، مصرف برق شما نیز در حد زیادی افزایش پیدا می‌کند و همچنین راندمان کولر گازی نیز پایین می آید.

 

سخن پایانی

 

کولر گازی وسیله ای برای رفاه و آسایش شما هستند و این وسیله می تواند محیط منزل شما را در حد قابل قبول خنک کند و شرایط آسایش شما را فراهم کند. اما اگر به سرویسکاری دوره‌ ای و موارد ایمنی آن نپردازید، در کنار این که می‌تواند هزینه‌ های مالی شما را افزایش دهد به راندمان کاری خود کولر گازی آسیب می زند و شما نمی توانید عملکرد مناسبی را از آن انتظار داشته باشید. نکات و شرایط مختلفی وجود دارد که شما با رعایت این نکات می توانید انتظار مناسبی از کولر گازی داشته باشید. هر کدام از مواردی که در بالای این مقاله ذکر شد را رعایت نکنید بوی نامطبوعی از کولر گازی تجربه می‌کنید که می‌تواند شرایط ناخوشایندی را برای شما رقم بزند. رعایت تمامی این نکات در کنار این که می تواند راندمان کولر گازی شما را  افزایش دهد می‌تواند فضای منزل شما را پاک و تمیز کند. همچنین اگر اطلاعات کافی در مورد نحوه سرویس کاری کولر گازی را ندارید، به تنهایی اقدام به سرویس کردن کولر گازی و رفع مشکلات آن نکنید. چرا که برطرف کردن هرکدام از ایرادات کولر گازی در صورت عدم تخصص در کنار این که می تواند بار مالی شما را افزایش دهد، ممکن است به کولر گازی آسیب بزند و دیگر نتوانید انتظار استفاده اولیه از آن را داشته باشید. تیم متخصص ما می تواند در کوتاه ترین زمان ممکن به محل سکونت یا محل کار شما حضور پیدا کند و تمام کولر گازی شما را برطرف کند. تنها کافیست با شماره تلفن هایی که در زیر این مقاله آمده است تماس بگیرید. در کنار این که از پشتیبانی رایگان ۲۴ ساعته بهره مند میشوید، از هزینه ها و شرایط سرویس کاری مناسبی برخوردار خواهید ب

سوالات متداول
بله ، و متاسفانه یکی از مشکلات رایج استفاده از کولر گازی همین بودی بد هست
در مقاله توضیح داده ایم که شرایط ابتدایی را انجام دهید اگر حالت خاصی بود نیاز به متخصص دارید
جستجو
آخرین مقالات